MUŽ vs. ŽENA v súčasnosti

Autor: Karina Ďurišová | 9.11.2015 o 7:39 | (upravené 11.1.2017 o 20:44) Karma článku: 3,73 | Prečítané:  1200x

Ak aj ty cítiš tlak spoločnosti, a máš pocit, že vyčnievaš z davu a nie si ten, kto máš byť (lebo spoločnosť to tak chce), tak tento článok bude niečo pre teba ;-)

Inšpirovaná Katarínou, a jej nekonečnou frustráciou nad spoločenskými konvenciami som sa rozhodla môj článok okoreniť niektorými jej hláškami, lebo tieto názory spolu zdieľame ...a tak.. tu je to..:
Katka je moja spolubývajúca, ktorá má dar jazyka. Alebo ako to povedať. Má dobré názory, väčšinou. A sme sa tak rozprávali raz o tom, že ako to je dnes - čo sa očakáva od muža a čo od ženy. Koho si v dnešnej dobe predstavíš pod pojmom muž? A vy muži, ktorá je podľa vás žena?

Kto je muž a kto je žena?
Je muž mužom pokiaľ má medzi nohami, na odľahčenie, to čo má mať? Alebo je muž mužom pokiaľ sa tak správa? Je žena ženou pokiaľ uprednostňuje rodinou pred kariérou alebo nosí výstrih až po pupok, hoci v hlave má rozum veľkosti vlašského orecha?

Ako som v predchádzajúcej vete naznačila, prvá rečnícka otázka je: kto je muž? Uvediem pár spoločensky zaužívaných fráz, ktoré definujú muža:
Správny chlap sa vie postarať o rodinu.
Muž vie čo chce, stojí si za svojím slovom.
Muž vždy zaplatí večeru.
Muž by mal byť silný, verný, ...
Chlapi neplačú...

Od chlapa sa vždy očakávalo, že sa bude vedieť postarať o ženu, deti, že bude zarábať slušné peniaze, že bude kariérne úspešný, a stále bude rásť. Samozrejme, ak sa chlap ožení a založí si rodinu, nesie zodpovednosť za ľudí, ktorých si vzal pod ochranné krídlo (jeho manželka a deti). Ak sa toto nepodarí, v spoločnosti ho berú ako "lúzra", ako niekoho menejcenného, toho, ktorý to nezvládol. (pozn. ide aj o dôvod, prečo sa to nepodarí, napr. nevera, alkohol, ale do takýchto extrémov zachádzať nebudem)
Ja by som muža v tejto pozícii vnímala ako hlavu rodiny, obrovskú podporu, ako niekoho, kto to vedie, podrží, ako základný stavebný pilier domácnosti. Veľa ľudí si toto tvrdenie interpretuje len zo stránky finančnej, veď chlap zarobí... Predsa len pokiaľ chlap žije z minimálnej slovenskej mzdy, cca 400€ na mesiac, nejde to... a pokiaľ si žena myslí, že to pôjde, a ona nepohne ani prstom, tak je na omyle. Nechcem týmto povedať, že chlap by mal byť padavka, ktorá sa stará len o seba. Chcem tým povedať,... muži buďte mužmi, žite tak, aby keď si položíte otázku: "Chcel by som, aby moja dcéra mala takéhoto muža," ste si mohli povedať áno.
Muž vie čo chce -
touto vetou by som chcela pozdraviť všetkých mužov, ktorí nevedia čo chcú. No worries! Všetko je tak, ako má byť.  Na chlapca sú odmalička kladené požiadavky typu ambicióznosti, rýchlosti, vytrvalosti, sily, mužnosti... myslím si, že puberta je obdobie, kedy začína rozmýšľať, či hodnoty, ktoré mu rodičia dávajú sú tie pravé, či toto je on,....hľadá sa, nevie čo chce... a je to úplne v poriadku, aj keby mal dvadsať, tridsať, päťdesiat... Podstatné je, či na to príde. Skôr či neskôr, každý sme iný a naše rozhodnutia sú individuálne. No ak je váš sen na dosah, ak ste len krôčik od neho, nedajte sa zlákať pred poslednou zákrutou, nezaťahujte spiatočku. Choďte si za tým a hľadajte sa, vyberte si čo chcete. A voľte srdcom!
"Muž si stojí za svojím slovom." Drahí muži, v tejto vete sa vás bohužiaľ nezastanem. Neviem ako by robila Katka, keď sa jej na toto opýtam, ale ja si myslím, že táto fráza by sa nemala podceňovať. Neviem čo všetko z vás robí muža, ale slovo určite. A teda potom aj skutky. Slovo a skutky. Takže pozor na jazyk, pozor na skutky... Niekedy sa čas nedá vrátiť späť ;-) Katka mi povedala, že každý by si mal stáť za svojim slovom, nielen muž, takže, aj vy milé dámy!

ANKETA: MUŽ VŽDY PLATÍ:
Katka: "Tak s týmto ja vôbec nesúhlasím, aj keď je to zaužívaná etiketa! Muži sa obhajujú tým, že je to pre nich ponižujúce, no vôbec nemyslia na to, či to nie je ponižujúce pre mňa. Možno to niektorým ženám nevadí, a rady sa nechávajú pozývať na kadejaké poháriky. Pokiaľ nejde o rande, myslím si, že by to malo ísť pol na pol. Potom sa môže z druhej strany očakávať niečo viac, "ja som jej zaplatil, ona mi to teraz musí vrátiť, a tým, že si zarábam sama na seba, nevidím dôvod, prečo by mal za mňa platiť, veď sme si rovní, nič viac, nič menej."
Sima: "On aj keď nechce, bude platiť, lebo to je jeho ego."
Ja: "Keď muž platí, beriem to ako milé gesto, že šetrí moje peniaze :D, ale potom mám pocit dlhu. A súhlasím s babami, že muž by podľa mňa veľakrát rád nezaplatil, no je to etiketa, a jeho ego mu to nedovolí."

Vraj chlapi neplačú. Prečo by nemohli plakať? Už len zo psychologického hľadiska to nie je dobré, človek nemôže v sebe dusiť toľko emócií, a ani chlap nie je robot. Prečo má muž v očiach spoločnosti vyzerať silne, neporaziteľne a tvrdo? Chladne? Bez citu a bez duše? Tvrdenie chlapi neplačú sa podľa mňa hodí do kníh, mne sa páči keď chlapi plačú. Mne sa páči originalita a odvážnosť chlapa, ktorý sa nebojí ukázať svoje city, iní by povedali slabosti. Tak hor sa do toho! Si silný. Odvážny a vzácny. Máš hodnotu. Máš schopnosti, potenciál, silu, radosť, talent, ktorými môžeš meniť svet...MUŽ JE MUŽOM POKIAĽ JE ČLOVEKOM...

A čo všetko sa očakáva od ženy? Žena by mala byť dobrou manželkou, matkou, milenkou, mala by byť úspešná v práci, stále nalíčená, upravená, vysmiata a spokojná. Môže všetkým týmto kritériám vyhovieť jedna osoba, ktorá je pod tlakom spoločnosti? Ľudia si myslia, že ideálom ženy je presne toto. Lenže to je ako maklér na Wall Street, ktorý buď to po piatich rokoch skončí alebo sa dá na drogy... a kokaín je cesta do pekla. Takisto žena nemôže byť stále dokonalá. Potrebuje pauzu... vypnúť.
V minulosti bola žena sexualizovaná a v mnohých kultúrach je sexuálnym objektom dodnes, kedy muž ženu použije, odhodí, znehodnotí, a vtedy žena pre neho stráca cenu. Som proti sexizmu, prečo by som si nemohla obliecť hocičo bez toho, aby sa na mňa pozrel niekto so slinou či nárokom chytiť sa ma? Oblečenie nie je provokácia, je ňou myšlienka. A čo chlapi v Afrike, kde ženy chodia s holými prsiami a nikto to nerieši? Lebo sú tak vychovaní!!!
"Perfektné ženy" niečo zakrývajú. Uvedomme si, že to, čo je perfektné, nikdy nebolo dielom dobra, ani ideálom správnej proporcie.  Buď je žena perfektná, krásna nalíčená, úspešná, no väčšinou nestíha materské povinnosti, na základe čoho 'je definovaná' ako zlá matka. Alebo je dobrá matka, a jej starosti sú odzrkadlené v jej vzhľade. 
Problém je, že v súčasnosti sú na dievčatá v útlom veku kladené perfekcionistické ideály - namiesto knižiek dostávajú upravené barbiny s domami, autami, koňmi, Kenmi. Neskôr sú namiesto kandidovania na prezidentku vedené k dobrému vydaju. Prečo by žena mala byť na niekom závislá? Na chlapovi? Prečo by sa od neho mala odvíjať celá jej budúcnosť? Každý si je strojcom vlastného šťastia, no pokiaľ má žalúdok na to, aby sa vydala za niekoho kvôli peniazom, prosím. Lenže toto sú prostitútky a nie ženy so cťou. No toto nemá finančnú hodnotu, toto je cena cti...

Príčinu by som hľadala v detstve, kedy je žena odmalička sexualizovaná už v samotnej Barbie, keď je od nej žiadané, aby vyzerala dokonalo, aby vyhovovala mužovým predstavám dobrej postavy a malého rozumu. Pretože inteligentných žien sa muži boja! Preto sa veľa múdrych žien hrá na hlúpe a takto ťahajú za nitky. Jednoduchšie je potýkať sa s verejnou mienkou,... radšej ako plávať proti prúdu a byť každým odsudzovaná za to, že s prepáčením rozmýšľaš. Toto je na spoločnosti zlé. Chlap si ženu sexualizuje, dáva jej narážky až pokiaľ sa sám neuvidí v chlapcovi, ktorý toto robí jej dcére. Vtedy si uvedomí, aký to má dopad, lenže už je neskoro, lebo ďalšia generácia je vychovávaná na báze sexizmu žien a nikto, NIKTO iný to nemôže zmeniť, len vy, muži, pri výchove dievčaťa. Vy dcére môžete ukázať pravý feminizmus, nie ako extrém, ale ako rovnosť pohlaví. Hodnoty nastolené v detstve ostávajú celý život.... a či si muž, či žena, nedovolíš si s človekom manipulovať, ak si bol vychovávaný k rešpektu. Vy chlapi si myslíte, že žien sa dotkne všetko, ale také podstatné veci, čo sa fakt dotknú, ignorujete. Nie nadarmo sa hovorí: so ženou mravnosť klesá, so ženou mravnosť stúpa.
Ženy buďme ženami! Sme krásne a jedinečné. Sme hodné lásky a porozumenia. We are never too much, we are always enough! Sme vzácne, aj ty máš hodnotu! Koľko žien by si prialo byť tebou a koľko chlapov by si prialo mať ťa! Buď iná...

Pre mužov aj ženy: Nedajte sa kŕmiť nezmyslami o predstavách a ideáloch akými by ste mali byť.  Ste originálni,  a tak je to najlepšie!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?