Čo mám na mysli, keď poviem, že chcem cestovať

Autor: Karina Ďurišová | 11.1.2017 o 20:47 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  554x

Cestovanie pre každého znamená niečo iné a podľa mňa neexistuje nijaká dobrá, ani zlá definícia toho, čo cestovanie je. Mnoho ľudí hovorí, že radi cestujú. Akoby aj nie, kto by nechcel preskúmať všetko, čo mu svet ponúka?

Keď poviem, že chcem cestovať, nemám na mysli návštevu mesta ako každý turista, ktorý zamieri do obchodov so suvenírmi kúpiť magnetku, ktorá sa bude pýšiť na chladničke, potvrdzujúc, jeho návštevu mesta. Nechcem chodiť (len) po hlavných atrakciách a obedovať v jednej z desiatich najlepších reštaurácií TripAdvisora. Nechcem navštevovať miesta len preto, aby som mohla povedať, že som tam bola.

Keď poviem, že milujem cestovanie, znamená to, že mám túžbu objavovať niečo nové – buď v mojom okolí alebo niekde ďaleko preč. Chcem spoznávať tie malé, exkluzívne drahokamy týchto miest, chcem sedieť v miestnych kaviarňach a kníhkupectvách. Chcem sa strácať v horách a objavovať tie staré, orientačné body pomocou mapy alebo kompasu. Chcem spoznať niečo nové.

Chcem meniť svoje sny na skutočnosť. Chcem zažiť, aké to je žiť život jednoducho, bez pocitu záväzkov a obmedzenia spoločenskými konvenciami, ktoré nás dusia nedôležitými vecami. Chcem sa stretnúť s ľuďmi, ktorí rozmýšľajú inak ako ja, no nejakým spôsobom sú so mnou prepojení. Chcem spoznať novú kultúru, ochutnať novú kuchyňu, okúsiť iný spôsob života.

Chcem spoznať históriu navštevovanej krajiny. Chcem sa učiť rôzne jazyky a nájsť si priateľov z druhej strany sveta. Chcem cestovať, pretože mám pocit, že vtedy žijem. Myslím, že cesta je čas, ktorý ťa inšpiruje k hľadaniu nových dobrodružstiev, čas, ktorý ťa podnieti objavovať inakosť. Je to čas, kedy sa naučíš tešiť sa z krás okolitej prírody a všetkého, čo ťa obklopuje. Cesta ti akoby obnoví tvoj záujem o život.

Chcem cestovať, pretože mám pocit, že cesta nám umožňuje vidieť život prostredníctvom jedinečného objektívu a vyvádza  naše myslenie z konvenčnosti a stereotypov.

Chcem vidieť veci, ktoré som si nevedela predstaviť a vyskúšať veci, o ktorých som len snívala. Chcem, aby moja zvedavosť bola ešte väčšia, ako už je. Chcem sa na budúcnosť hľadieť bezcieľne, no so zvedavosťou.

Keď sa vrátim domov, nechcem sa cítiť kompletne. Chcem mať pocit, že som niečo malé zo mňa, nechala niekde vo svete.  Chcem pochopiť svet, v ktorom žijeme a zažiť všetko v plnom rozsahu. Chcem si vážiť veci a nebrať ich ako samozrejmé. Chcem čeliť strachu a prekonať ho. Chcem vedieť, že kedykoľvek sa môžem vrátiť na miesto, ktoré volám domov.

Ale čo je podstatné, chcem sa opäť, a možno o trošku viac, zamilovať do svojho života. Chcem cestovať, lebo cesta mi dáva pocit slobody a napĺňa moje zvedavé a divoké srdce...

A čo pod tvrdením, ‚chcem cestovať‘, myslíš ty? :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?